Announcements

Train Route


Train No Train Name Runs From Source Runs On
19048 BGP SURAT EXP BHAGALPUR Monday,Thursday

SNo. Stn Code Stn Name Arrival Time Dep. Time Halt Time (In Minutes) Day Remark
1 BGP BHAGALPUR Source 09:15 1
2 SGG SULTANGANJ 09:35 09:36 1 1
3 BUP BARIARPUR 09:57 09:58 1 1
4 JMP JAMALPUR JN 10:21 10:31 10 1
5 AHA ABHAIPUR 10:50 10:51 1 1
6 KJH KAJRA 11:01 11:02 1 1
7 KIUL KIUL JN 11:50 12:00 10 1
8 MKA MOKAMEH JN 12:31 12:33 2 1
9 BKP BAKHTIYARPUR JN 13:03 13:05 2 1
10 PNBE PATNA JN 14:05 14:20 15 1
11 DNR DANAPUR 14:35 14:37 2 1
12 ARA ARA 15:10 15:12 2 1
13 BXR BUXAR 16:10 16:12 2 1
14 DLN DILDARNAGAR JN 16:40 16:42 2 1
15 MGS MUGHAL SARAI JN 17:52 18:07 15 1
16 CAR CHUNAR 18:49 18:50 1 1
17 MZP MIRZAPUR 19:24 19:25 1 1
18 BDL VINDHYACHAL 19:35 19:36 1 1
19 COI CHEOKI 20:49 20:50 1 1
20 MKP MANIKPUR JN 22:10 22:15 5 1
21 STA SATNA 23:25 23:35 10 1
22 KTE KATNI 00:55 01:00 5 2
23 JBP JABALPUR 02:15 02:25 10 2
24 PPI PIPARIYA 04:38 04:40 2 2
25 ET ITARSI JN 06:35 06:45 10 2
26 HD HARDA 07:36 07:37 1 2
27 KNW KHANDWA 09:40 09:45 5 2
28 BAU BURHANPUR 10:39 10:40 1 2
29 BSL BHUSAVAL JN 11:30 11:45 15 2
30 JL JALGAON JN 12:24 12:25 1 2
31 AN AMALNER 13:28 13:30 2 2
32 DDE DONDAICHA 14:54 14:55 1 2
33 NDB NANDURBAR 15:40 15:45 5 2
34 NWU NAVAPUR 16:37 16:38 1 2
35 UDN UDHNA JN 18:29 18:30 1 2
36 ST SURAT 18:50 Destination 2